Mobirise Website Builder

Tradičný slovenský landart:

Vznik

Landart, je v preklade umenie v prírode. Vo svete je známy zo 60. rokov 20. storočia ako súčasť hnutia Fluxus. Táto forma umenia vznikla ako istá revolta voči galerijnému priestoru, pričom sa landart stal oslavou tvorby, pominuteľnosti a súzvuku človeka s prírodou. Landart pracuje s rôznymi prístupmi, niekedy monumentálnymi inštaláciami, inokedy s jemnými subtilnými zásahmi, no vždy s ohľadom na prírodu. Niektoré diela sa spájajú aj s environmentálnym podtextom. Do aktivít umenia v prírode prispeli svojimi aktivitami aj slovenskí umelci ako napríklad: Rudolf Sikora, Alex Mlynarčík, Michal Kern a ďaľší.

Tradičný slovenský landart

Súčasní umelci Lukáš Matejka a Štefan Oliš sa už pri I. Bienale Brezina v roku 2024 odvážili ísť ešte ďalej. Načrieť do studnice histórie a odhaliť tie najtradičnejšie formy slovenského landartu, ktoré sú v podstate neprebádané. Takýmto spôsobom plynule nadväzujú na typické umelecké prejavy doby bronzovej a oslavujú slovenskú prírodu tým najcharakteristickejším spôsobom. Umelci tak vzdávajú hold tradíciám, rodnej hrude, prírode i svojim predkom. Súčasní umelci tak čerpajú inšpiráciu zo starých techník, vytvárajú autorské diela s cieľom obnoviť harmóniu v krajine a upozorniť na dôležitosť spojenia človeka s prírodou.

#bienalebrezina



Mobirise Website Builder

Duchovné prepojenie s krajinou

Slovenský landart nie je len estetickým gestom, ale je hlboko prepojený s duchovným chápaním krajiny. Starí Slovania verili, že každé miesto má svoju vlastnú
„dušu“ – genius loci – ktorú je možné posilniť alebo narušiť. Práve preto bolo vytváranie landartových diel také dôležité. Nešlo len o vytváranie vizuálnej krásy, ale o udržiavanie rovnováhy medzi človekom a prírodou.

Niektoré techniky dokonca vyžadovali presné astrologické výpočty. Pred vytvorením diela museli ľudia pozorne sledovať pohyby hviezd a postavenie mesiaca, aby si boli istí, že ich dielo rezonuje s nebeskými silami. Napríklad počas letného slnovratu sa v niektorých oblastiach Slovenska vkladali medzi kamene plody a bylinky, ktoré mali umocniť energiu daného miesta. 

Tvorivosť a impresia

Ponorte sa teda do ríše fantázie, čerpajte všadeprítomnú energiu živlov. Diela autorov často vyzývajú k interakcií. Je na nás či sa premení v ničivú silu deštrukcie, alebo pootvorením dverí tvorivej sile, zmyslu pre kmeňovú spolupatričnosť. Pomôžeme diela zveľaďovať, opravovať a rozvíjať. Umelci z TRAKTu dodávajú impulz, k poznaniu, rozvoju a vlastnej kreativite.

Tradičný slovenský landart predstavuje jedinečné spojenie umenia, duchovna a prírody, ktoré pretrvalo veky a stále dokáže inšpirovať novú generáciu umelcov. Tento prastarý prístup nám pripomína, že v jednoduchosti prírodných foriem možno nájsť hlboký zmysel a krásu, ktoré presahujú vizuálny zážitok. 

#bienalebrezina